Léčivé mandaly

Lymfatická masáž (drenáž)

Lymfatická masáž (drenáž) 1hod./500,-Kč nebo dle dohody

 Jednou z nejnovějších a ještě ne tak úplně známou masáží je lymfodrenáž. Tato technika je žádána tam, kde lymfa (míza) správně neproudí. Např. po  pooperačních stavech, úrazech, ozařování nebo při nedostatečné funkci. Lymfatický systém je velmi podobný krevnímu, ale s tím rozdílem, že pohyb mízní tekutiny není poháněn srdcem, ale pohybem svalů. Tato masážní technika do jisté míry nahrazuje pohyb těla a postupně obnovuje proudění mízy správným směrem tak, aby byla zlepšena její funkce.

 Lymfa nebo-li mízní tekutina, připomíná svou skladbou krevní plazmu, vzniká v mezibuněčných prostorech naší tkáně a je odváděna mízními cévami zpět do krve. Za svého průběhu prochází mízními uzlinami, které fungují jako filtry. Mízní uzliny vytváří protilátky, osahují tři druhy bílých krvinek, rozpoznají a zachycují cizí mikroorganismy, bakterie, rakovinové buňky, pylové a prachové částice. Lymfy jsou umístěny převážně pod povrchem kůže a pokud má někdo sedavé zaměstnání, méně se pohybuje, dlouho stojí nebo nosí těsné oblečení, lymfa neproudí v dostatečné míře. Zdravý člověk má přibližně 450 mízních uzlin a za jeden den jimi projde jedna a půl až dva litry mízní tekutiny.

Lymfodrenáž (masáž) je jemný pohyb kůží (podkoží), kde dochází k pohybu lymfy. Doporučuje se ji absolvovat alespoň 10x, aby došlo k výraznějšímu zdravotnímu stavu. Lymfodrenáž by měla být alespoň 1x týdně, aby nastal pravý účinek. Po lymfatické masáži může člověk vylučovat moč jiné barvy a zápachu. Je velmi důležité doplňovat tekutiny.(2 litry a více)

Výhody lymfodrenáže  –    zlepší stav pokožky

-           obnoví a zvýší oběh lymfy (tj. otoky se zmenšují – odplavení škodlivin)

-           detoxikace těla

-           prevence proti nádorovým onemocněním

-           zlepší se i fyzická kondice

Otoky mohou vzniknout po sedavém zaměstnání, při dlouhodobém stání, sport – tenis, volejbal…

Kdy nelze provádět masáž (kontraindikace):

 1. nádorová onemocnění
 2. horečnaté stavy
 3. bakteriální infekce
 4. akutní žilní onemocnění
 5. jakékoliv onemocnění jater a ledvin
 6. nejasné bolesti břicha
 7. porucha srdeční činnosti
 8. zelený zákal
 9. záněty v podpaží
 10. těhotenství do 3 měsíce (u rodiček je masáž možná až po šestinedělí)
 11. menstruační stav